Hei. Räägin sulle, mis ma teen, miks ma teen ja kuidas ma siia jõudsin.
Minu nimi on Aleksander Pedosk. Tuttavad ja sõbrad ütlevad mulle Aleks.
Soov luua kunsti sai alguse ühest kunsti saidist. Ta oli seda tüüpi, kus inimesed panid oma tehtud maalinguid või fotod üles ja teised said neid näha. Ma veetsin seal saidil palju tunde ja nautisin teiste visuaalset loomingut. Sealtkaudu tuli mulle soov ise luua kunsti ja näidata maailma läbi enda silmade. Kuna maalimises ma pole kunagi tugev olnud, tundus mulle loogilisem, näidata seda mida näen läbi pildistamise.
Tagantjärgi mõeldes on mind mõjutanud kindlasti ka see, et minu emal oli fotokaamera, millega ta pildistas mind ja mu venda, kui me pisikesed olime.
Samuti tegeles ka vanaema pildistamisega hobikorras, kui õppis ülikoolis. Fotod ja fotograafia on meil peres olnud läbi aegade. Fotosid on väärtustatud meie peres. Ja sellest arvatavasti kõik saigi alguse.
Nüüd sa võibolla küsiksid, aga kust sa siis pildistamist õppisid.
Olen nüüdseks õppinud paljudelt fotograafidel, kes rohkem tegutsevad, kes vähem. Ehk siis, mina sain omad teadmised koolitustelt ja töötubadelt, mida teevad fotograafidena töötavad inimese.
Mulle meeldib õppida nendelt, kes sellega ise tegelevad kui tööga. Huvitavalt on minu teadmisi ja oskusi vorminud olukorrad, kus oled sattunud oma õppimishuviga näiteks workshopil, kus oli teemaks pool akt ja buduaar. Samuti käinud ainukese mehena akti fotograafi koolitusel, päris huvitav oli kuulata nais fotograafi naiste keskel, kuidas tema oma loomingut loob. Ma siiani ei mõista, miks ükski teine mees peale minu sinna ei läinud. Kindlasti panin nii mõnegi tarkusetera kirja ja see on mind muutnud paremaks fotograafik, kui enne seda koolitust.
Hetkeks olen ma ikka päris palju erinevaid teemasid pildistanud, aga kust ma siis alustasin.
Esimesed pildid mis tegid olid ikka inimestest minu ümber. Kõige esimene kaamera mis endale soetasin oli Nikoni Coolpix. Siis ma muidugi ei teadnud kaamera seadistamisest miskit. See oli seda tüüpi, et suuna, vajuta ja pilt on digitaalselt kaameras. Aastaid hiljem, kui sai ikkagi oma esimene ABC fotograafia koolitus läbitud ja esimene peegelkaamera soetatud jätkasin ikka inimeste pildistamistega, aga sellel ajal ma juba hakkasin taipama, kuidas ja mida saab kaameraga teha. Sõbrad, kes tegutsesid bändis oli üks pildistamise objekte, kui nii saab öelda. Inimene kes on hämaras kohas ja liigub, on olnud see, mida alguses sain palju pildistatud.
Fotograafina töötades, olen sattunud erinevatesse olukordadesse, näiteks kohtas kus on sul vaid sekund, et tabada vajalikku hetke. Kaamera peab muidugi olema õigesti seadistatud ja siis on võimalik tabada ka hüpet.
Aastatega on muidugi oskused arenenud ja kuna ma kuulan mida soovib inimene, siis on ka laienenud minu pakutavad fotograafia teenused.
Alguses oli rohkem ürituste pildistamist. Sellel ajal tuli vaikselt ka juhendamisega portree pildistamisi juurde.
On jäädvustatud sünnipäevi, pulmi nii suurema seltskonnaga kui selliselt, et kohal on ainult kõige tähtsamad inimesed. Samuti olen jäädvustanud ka näiteks muusika video loomist, improteatri etendust. Ehk siis üritused on olnud seinast seina, alates nendest kus on kõik paigas, lõpetades üritustega, kus sündmuste loojad ei tea ise mis lõppuks saab.
Juhendatud pildistamiste puhul on tehtud ka väga erinevaid projekte, alates kõige tavalisemast portree pildistamisest. (1 inimene, värviline taust, rõõmsa näoga vaatab kaamerasse ja siis on vaja neid teha paarsada tükki).
Teisele poole selle listi otsa, ma paneks näiteks pildistamised, mis on olnud kuskil huvitavas asukohas ja kaamera ees on mitmeid inimesi, keda on vaja siis juhendada korraga, kus kes on ja mis pidi.
Buduaar tuli minu juurde kuidagi läbi klientide soovide. Inimene kes tuli alguses portreesid tegema ja usaldas mind, soovis minul ka teist teemat jäädvustada. Tulemusena õppisin seda teemat, nii välismaa kui ka kohalikelt fotograafidel.
Kõige värskem teema on Firmadele toodete ja teenuste pildistamine, ning samuti ka pildipankade loomine. Firmad kes vajavad pilte oma kodulehele, sotsiaalmeediasse või seinale plakatiks. Need on näiteks sellised pildid, kus on näha nii firma toodet või teenust ja klienti.
Need on sellised, mis peavad edasi andma kas mõnusa emotsiooni või tekkitama isu.
Nii, et kui küsite, mida ma siis pildistan.
Inimene huvitavas keskkonnas. See, kas ta on üksinda või mitte, on tal seljas võluv kleit/ülikond või on ta bikiinides, kas ta on ruumis või metsas, see kõik juba sõltub tellijast ja põhjusest, miks me neid pilte loome.
Üks asi, mis ühendab ja mis on igas minu tehtud töös sama. Ma katsun mõista mis on tellija soovi, sellest lähtuvalt soovitada lahendust ja loon selle pildina.
Aga kui sa küsid nüüd, et miks ma seda teen.
Mulle endale väga meeldib vaadata ilusaid pilte, nii neid, kus olen ise või kus oleme sõprade või sugulastega. Neid vaadates tulevad meelde, need emotsioonid ja kogemused. Samuti on hea, kui keegi jagab oma kogemust ja näitab, kus ta on näiteks käinud või kuidas tal on läinud. Pildid kuidagi aitavad meenutada, mis sa oled kogenud ja tundnud. Samuti aitavad mul mõista seda, kus ma hetkel oma peatükkiga olen ja olla tänulik oma saavutustele. Ning mis on kohati veel ägedam, kui vaatan teiste pilte, annavad need inspiratsiooni liikuda veel parema tuleviku poole.
Mulle meeldib luua kunsti ja läbi selle anda väärtus, pigem teen vähem projekte aga hästi. Ning samuti hoian aegadest kinni. Pildid on valmis 1-2 nädala möödudes. Fotograafi töö/projekt minu silmis algab ideest peas ja lõppeb, kui pildid on valmis. Kaameraga kadreerimine ja hetkede jäädvustamine on vaid üks osake sellest.
Kui sa pole pildistamise tagamaadeta varem kokkupuutunud, siis võibolla sa ei tea, et pildistamisese kuulub ju samuti enne pildistamist suhtlemine ja kindla plaani loomine, millal kuidas pildistamise tuleb. Samuti vajadusel pildistamise koha otsimine või lihtsalt vana hea koha üle vaatamine.
Siis tuleb muidugi kõige tegevuse tihedam hetk, pildistamine ise. Pärast seda siis tunde arvutis nii failide haldamine ja failide töötlemine. Kaamera loob ju vaid faili mis vajab vormimist.
Ja tulemuseks on pildid mis valmis ja saadetud kas paberil, raamatuks trükituna või digitaalselt. (muidugi neid variante on rohkem)
Lahe on see, et tänapäeval saab pilti nautida nii erinevalt. Pilti saab nautida näiteks seinal või väljatrükil käes, sellistel piltidel on minu arust eriline energia ja väärtus. Telefoni ekraanilt on muidugi kompaktne, lihtne ja kiire. Ise eelistan võimalusel paberil pilte. Minu enda pildid on paberil või raamatuks trükitud. Pildid raamatuna on eriline ese, igal lehel on sinu mälestused.
Pildistamine on hea viis, et salvestada hetke ja seda näha läbi näiteks minu pilgu.